Ιούλ 142011

Επιβλητική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι νεαροί (κάτω των 16) σκακιστές της Πνευματικής Στέγης Περιστερίου στους Πανελλήνιους νεανικούς αγώνες 2011 που έγιναν το διάστημα 25/6 – 1/7 στην Ερέτρια.

Οι νεαροί αθλητές κατέκτησαν ένα χρυσό μετάλλιο με την Ελένη Φράγκου (κορίτσια κάτω των 16 με 6,5/7),

ένα αργυρό με τον Γιάννη Σταθόπουλο στα αγόρια κάτω των 14 χρόνων με 7/9 ενώ στην ίδια κατηγορία ο Γιώργος Παπαδόπουλος με την ίδια επίδοση ήταν τρίτος.

Τρίτη θέση κατέλαβε η 11χρονη Φωτεινή Κόκκοτα στην κατηγορία κάτω των 12 κοριτσιών με 5,5/9 ενώ στην ίδια κατηγορία η αδελφή της Ελένη ήρθε 16η με 4/9.

Τρίτη θέση είχαμε και από τον Φραγκίσκο Τσίρο στα αγόρια κάτω των 12 με 7/9 και επίσης στην ίδια κατηγορία ο 10χρονος Ευγένιος Ιωαννίδης ήρθε έβδομος με 6/9.

Η Δανάη Κοκκόση ήρθε 4η (κάτω των 16) με 4/7 και ο Παντελής Τζουγανάκης έκτος (κάτω των 16) με 6/9.

Τέλος ο Πέτρος Αδάμης με 3,5/9 ήρθε 44ος.

Τα πέντε μετάλλια και τα καλά πλασαρίσματα επιβεβαίωσαν τη σαφή ανωτερότητα των μικρών της Περιστερώτικης ομάδας αφού έδωσαν 27 βαθμούς , τους περισσότερους από κάθε ομάδα , στην ειδική βαθμολογία που καταρτίζει η Ελληνική Σκακιστική Ομοσπονδία για τον καθορισμό των θέσεων πρόκρισης βοηθώντας στην αύξηση των θέσεων αυτών για τους Αθηναίους αθλητές.

Posted by at 12:48 πμ