Ιούλ 042010

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησαν οι νεαροί σκακιστές της Πνευματικής Στέγης Περιστερίου στα Aτομικά Nεανικά Πρωταθλήματα Ελλάδος 2010 που έγιναν στην Καλλιθέα Χαλκιδικής από τις 26 Ιουνίου έως τις 2 Ιουλίου 2010.

Στην κατηγορία των 16χρόνων ο Γιάννης Μπέλλος επιβεβαίωσε για μία ακόμη φορά την σημαντική αγωνιστική του εξέλιξη αφού πραγματοποίησε  εντυπωσιακές εμφανίσεις και κατέκτησε την Τρίτη προνομιούχο θέση. Ο ταλαντούχος Περιστεριώτης αθλητής πέτυχε 5 νίκες, 3 ισοπαλίες, 1 ήττα, αγωνίστηκε με όλους τους κορυφαίους αθλητές της κατηγορίας του και κατά γενική ομολογία ήταν η αποκάλυψη του φετινού πρωταθλήματος.

Στην κατηγορία των 14χρόνων ο Γιάννης Σταθόπουλος συνέχισε την μεγάλη συγκομιδή μεταλλίων  που έχει μέχρι σήμερα και παρότι ήταν από τους μικρούς της κατηγορίας έφτασε στο ψηλότερο σκαλοπάτι με 6 νίκες και 3 ισοπαλίες. Στην ίδια κατηγορία ο Παντελής Τζουγανάκης έπεσε θύμα των αγωνιστικών κριτηρίων και παρά το γεγονός ότι ισοβάθμησε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 6½ βαθμούς, κατετάγη τελικά 6ος .

Ο Γιώργος Παπαδόπουλος, περσινός πρωταθλητής στην κατηγορία των 12χρόνων, φέτος περιορίστηκε στην κατάληψη της 5ης θέσης.

Η Ελένη Φράγκου, περσινή πρωταθλήτρια 14χρόνων κοριτσιών, φέτος αγωνίστηκε στην μεγαλύτερη κατηγορία, των 16χρόνων κοριτσιών, κατέλαβε τη 4η θέση χάνοντας στον τελευταίο γύρο την ευκαιρία κατάληψης της πρώτης θέσης.

Τέλος ο 11χρονος Πέτρος Αδάμης αγωνίστηκε στην κατηγορία 12χρόνων όπου πραγματοποίησε ικανοποιητική εμφάνιση με 5 βαθμούς σε 9 αγώνες.

Posted by at 1:19 μμ