Απρ 292014

Πανελλήνια Μαθητικά Πρωταθλήματα

Το τριήμερο 25 – 27 Απριλίου 2014 διοργανώθηκαν στην Ερέτρια, Ευβοίας τα Πανελλήνια Μαθητικά Πρωταθλήματα με απόλυτη επιτυχία. Παρά το γεγονός ότι πολλοί κορυφαίοι νεαροί πρωταθλητές του συλλόγου δεν συμμετείχαν στην Τελική φάση των πρωταθλημάτων (Ε. Ιωαννίδης, Α. Αβραμίδου, Ε. Παπαθανασίου, Γ. Παπαδόπουλος και ο Γ. Μήτσης, πρόσφατος πρωταθλητής Αττικής) οι μαθητές-σκακιστές της Π. Σ. Περιστερίου κατέκτησαν 3 χρυσά και δύο χάλκινα μετάλλια. Αναλυτικά, στην Ε Δημοτικού ο Δ. Κατωπόδης πρώτευσε, όπως και η Ν. Χρυσόγελου στα κορίτσια (και τρίτη στην γενική κατάταξη). Επίσης ο Γ. Σταθόπουλος πρώτευσε στα Λύκεια με το εκπληκτικό 8,5/9. Στην Δ Δημοτικού είχαμε την τρίτη θέση του Σ. Αμπελακιώτη, ενώ την τρίτη θέση στα κορίτσια της Β Γυμνασίου κατέκτησε η Φ. Κόκκοτα.

Νεανικά Πρωταθλήματα Αττικής 2014

Στα νεανικά πρωταθλήματα Αττικής 8-16 ετών που πραγματοποιήθηκαν το διάστημα 11 – 16 Απριλίου στην Αθήνα, οι νεαροί σκακιστές της Πνευματικής Στέγης Περιστερίου κέρδισαν 3 πρώτες και δύο τρίτες θέσεις, αλλά και σημαντικές εμπειρίες.

Πρώτευσαν στην κατηγορία κάτω των 12 ο εκπληκτικός Γ. Μήτσης με το απόλυτο 7/7 (είχε προηγηθεί και η νίκη του στα σχολικά Αττικής) και η Αθανασία Χρυσόγελου στην αντίστοιχη κατηγορία κοριτσιών με 6/7.

Επίσης στην κατηγορία κοριτσιών Κάτω των 14 η Φ. Κόκκοτα ήταν πρωταθλήτρια με 5,5/7.

Την τρίτη θέση πήραν η Ε. Κόκκοτα στα κορίτσια κάτω των 16 με 5/7 και ο Σ. Αμπελακιώτης με στα αγόρια κάτω των 10 με 6/7.

Στους αγώνες συμμετείχαν επίσης οι: Ι. Κανελλοπούλου (3/7), Α. Σκιαδοπούλου (3,5/7), Ο. Κακανάς (3/7), Β. Φράγκος (3/7), Β. Απέργης (3/7), Κ. Σακκάς (3/7), Ν. Χατζηδάκης (3,5/7), Ι. Δάλλης (3,5/7), Ι. Απέργης (4,5/7) και Δ. Καββαδάς (3,5/7)

Posted by at 1:22 πμ